| Mechanical scope | Pitch: -135°~45° Roll: -50°~50° Yaw: -90°~90° |
| Controllable rotation range | Pitch: -90°~30° |
| Stable system | Three-axis stabilization |
| Maximum control speed (pitch) | 100°/s |
| Angular vibration range | ±0.003° |
| Image sensor | 1/2 inch CMOS, 48 million pixels |
| Lens | DFOV: 83.4° Equivalent focal length of 35mm: 24 mm Aperture: f/2.8 Focus distance: 0.5 meter ~ ∞ Focus: FF (Fixed Focus) |
| ISO range | Auto/Manual: ISO100 ~ ISO6400 |
| Shutter speed | 1/10000 ~1/60 seconds |
| Defog mode | Support |
| Zoom | 4K: 1-16x digital zoom 8K: 1-8x digital zoom |
| Maximum photo size | 4000×3000, 8000×6000 |
| Photo format | JPG |
| Video resolution | 4000×3000 P30 |
| Video format | MP4/MOV |
| Video coding format | H.265/H.264 |
| Support file system | FAT32/exFAT |
| Image Sensor | Uncooled VOx Microbolometer |
| Lens | FOV: 61° Focal length: 9.1 mm Aperture: f/1.0 Focusing distance: 2.2 m ~ ∞ |
| Sensitivity | ≤50mK@f/1.0, 25°C |
| Pixel Pitch | 12um |
| Wavelength | 8 - 14um |
| Radiometric Measurement Method | Center measurement/Pot measurement/Rectangular measurement |
| Radiometric Temperature Range | -20°C to 150°C (high gain mode); 0 to 550°C (low gain mode) |
| Radiometric Measurement Accuracy | ±3°C or reading ±3% (using the larger value) @ ambient temperature ranges from -20°C to 60°C |
| Accurate Temperature Measurement Distance | 1 ~ 25 m |
| Digital Zoom | 1-16x digital zoom |
| Temperature Alert | In area temperature measurement, support high and low temperature alarm thresholds, reporting coordinates and temperature values |
| Palette | White Hot/Black Hot/Searing/ Rainbow/Grey/Ironbow/Cold and Hot |
| Photo Size | 640×512 |
| Photo Format | JPG (the images contain temperature information and are parsed by dedicated SDK and PC tools) |
| Video Resolution | 640×512 30P |
| Video Format | MP4/MOV |
Specifications
| Aircraft | |
|---|---|
| Brand | Autel |
| Others | |
|---|---|
| Type | Gimbals |

